Kontakt

Wprowadz dane i wyślij do nas wiadomość

Wyślij wiadomość


Nadpotliwość

Nadpotliwość stanowi problem bardzo wielu osób. Każdy z nas stara się zminimalizowąć wydzielanie się potu, choć jego powstawanie jest koniecznym dla zachowania zdrowia procesem fizjologicznym. Ogólnie mówiąc, pocenie się chroni nasz organizm przed przegrzaniem. Problem w tym, że cały proces jest nierównomierny i u jednych skóra jest niemal sucha nawet w upał, u drugich zaś wilgotna nawet w chłodny dzień. Wszystko to jest warunkowane indywidualnie dla każdego człowieka, gdyż każdy z nas ma odmienną aktywność gruczołów potowych. Pot wydzielany jest przez cały czas, ale dla większości z nas nie jest to odczuwalne. Przeciętny człowiek wypaca około 800 ml na dobę. W ekstremalnych przypadkach produkcja potu wzrasta do kilku litrów dziennie.

Podczas upału, wysokiej gorączki, wysiłku fizycznego gruczoły potowe dostają od układu nerwowego polecenie zwiększenia swojej aktywności. Wówczas pot zlewa nam ciało, a parując na skórze, mile je chłodzi. Trudno jest jednak zaakceptować pocenie się, gdy nie ma ono na celu schłodzenia ciała. Skóra często wilgotnieje wskutek zmian hormonalnych (dojrzewanie, menopauza, andropauza), zjedzenia pikantnych w smaku potraw lub w wyniku silnych emocji. Gruczoły potowe reagują na nie zwiększeniem aktywności. Dlatego w chwilach strachu lub silnego napięcia nerwowego wilgotnieją pachy, dłonie, twarz.

Sytuacją anormalną jest fakt, że niektórzy pocą się obficie też pod wpływem słabych bodźców emocjonalnych, a także niewielkiego wysiłku fizycznego lub wzrostu temperatury powietrza. Mają bardzo wrażliwe, nadaktywne gruczoły potowe, których reakcja jest niewspółmierna do przyczyny. Aby skutecznie poradzić sobie z takim problemem, w pierwszej kolejności należy zmienić dezodorant na silnie działający antyperspirant. Chcąc jednak pozbyć się utrudnienia na dłuższy okres czasu, warto zdecydować się na specjalistyczny zabieg medyczny.