Kontakt

Wprowadz dane i wyślij do nas wiadomość

Wyślij wiadomość


Blizny

Większość blizn, które powstają po niewielkich i płytkich zranieniach, z czasem znika bez pozostawiania po sobie śladu. Jednak w przypadku niektórych z nich, pojawia się konieczność leczenia. Co robić, by blizna stała się jak najmniej widoczna?

Blizna jest śladem po zranieniu skóry. Na niektóre nie zwracamy uwagi, gdyż są niewielkie i mało widoczne, ale bywają także blizny, które stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Najmniej rzucające się w oczy są zazwyczaj blizny po operacjach. Najbadziej kłopotliwymi bliznami są te rozległe, nieprawidłowe ślady – twarde, zgrubiałe, wykraczające nawet poza obszar danego zranienia. Mogą odpowiadać one za przykurcze, wywoływać ból i silny świąd. Na szczęście obecnie istnieje wiele różnych środków i metod ich leczenia – im wcześniej się je zastosuje, tym ślady po zranieniu będą mniej widoczne.

Ogólny podział blizn:

    Blizny zwykłe początkowo są nieco zgrubiałe, twarde, o sinoczerwonym zabarwieniu i swędzące. Z czasem jednak miękną, stają się jaśniejsze, a swędzenie ustępuje.
W przypadku, gdy blizna jest niewielka i w mało widocznym miejscu, można ją zostawić w spokoju. Te większe lub widoczne po całkowitym zasklepieniu się rany warto smarować maścią albo żelem (np. Alcepalan, Cepan, Dermaliz) i delikatnie masować kolistym ruchem. Aby zlikwidować blizny na stałe watro zdecydować się na jeden z proponowanych przez nas zabiegów.

    Blizny przerosłe tworzą się, gdy naturalny proces gojenia rany został w jakiś sposób zakłócony. Mogą rozszerzać się poza miejsce wystąpienia zranienia i często są mało elastyczne. W przypadku ich pojawienia się, skórę należy chronić przed napinaniem czy rozciąganiem. W celu uniknięcia rozrostu blizny, warto ją smarować maścią cebulową lub zakleić specjalnym plastrem silikonowym na blizny. Blizny takie bywają trudne, a niejednokrotnie niemożliwe do zlikwidowania na własną rękę, dlatego dobrze jest zapoznać się z zabiegami kosmetycznymi, które poradzą sobie z nimi w efektywny sposób.

    Blizny zanikowe tworzą się po schorzeniach takich jak ospa wietrzna i trądzik młodzieńczy. Przypominają w swoim wyglądzie malutkie dołeczki. Są rezultatem procesu gojenia, w którym organizm nie wytwarzał wystarczającej ilości włókien tkanki łącznej. Istotne jest, że w takim przypadku nie można wyciskać krostek i nie wolno zrywać strupków. W celu zlikwidowania świądu, krostki można smarować maścią cynkową. Jeśli po trądziku pozostaną widoczne blizny, warto wykonać jeden z polecanych przez nas zabiegów kosmetycznych.

    Keloidy (bliznowce) tworzą się na skórze już po zagojeniu rany. Posiadają kształt wybrzuszeń i zazwyczaj bywają większe niż obszar uszkodzonej skóry w danym miejscu. Charakteryzują się tym, że są twarde, często mocno różowe i bolesne przy dotknięciu. Z reguły pojawiają się u osób, których organizm ma skłonność do nadmiernej produkcji kolagenu. Bliznowce są najtrudniejsze do usunięcia, jednak istnieje szereg metod, które są skuteczne w walce z nimi. Taką zmianę można ostrzykiwać sterydami, leczyć uciskiem, stosować specjalne plastry silikonowe, przeprowadzić serię zabiegów z użyciem sprzętu medycznego lub kosmetycznego, czy usunąć operacyjnie (istnieje jednak ryzyko, że bliznowiec znów powstanie).