Kontakt

Wprowadz dane i wyślij do nas wiadomość

Wyślij wiadomość
PORADNIA DIETETYCZNA

Balon żołądkowy Orbera

 

Wprowadzenie balonu do żołądka jest to metoda redukcji wagi ciała poprzez zmniejszenie objętości przyjmowanego pokarmu. Balon objętości ok. 500 ml umieszczony w żołądku daje stałe uczucie sytości, tak jak po zjedzeniu posiłku. Pacjent z balonem przestaje myśleć o jedzeniu, przyjmuje o wiele rzadziej posiłki, dłużej nie odczuwa głodu. Balon napina ściany żołądka a to wysyła sygnał do mózgu hamujący uczucie głodu. Balon jest zakładany na 6 miesięcy. Skrót BIB pochodzi od nazwy firmowej produktu BioEnterics® Intragastric Balloon. Obecnie producentem stosowanego przeze mnie balonu jest amerykańska firma Allergan.

 

Wskazania do balonu żołądkowego Orbera (dawnej BIB)

Otyłość, nadwaga, brak efektu po lekach odchudzających, po diecie niskokalorycznej, jako pierwszy etap przed leczeniem chirurgicznym otyłości (np. bypasem żołądkowym), jako przygotowanie osób z nadwagą/otyłością do innych operacji (przepuklin, ortopedycznych, ginekologicznych), poprawa estetyki ciała.

Balon można stosować u osób, których masa ciała jest co najmniej 40% większa od prawidłowej masy ciała. W chwili obecnej (10 grudnia 2010) do Polski wprowadzono najnowszy balon żołądkowy firmy Allergan - jego nazwa Orbera.

Wskazaniem do jego stosowania jest wskaźnik masy ciała równy lub większy od 27. W całym tekście tego serwisu nazwa BIB - oznacza nowy balon Orbera. Jego rejestracja pozwala na stosowanie go do chorych z "mniejszą" nadwagą!! Przykładowo przy wzroście 160 cm balon Orbera można stosować przy wadze 69 kg, przy wzroście 165 cm od wagi 73 kg, przy wzroście 170 cm - od wagi 78 kg, itd

Na tych stronach można obliczyć swoje BMI: strona 1, strona 2, strona 3, strona 4 (przy kliknięciu - otworzy się nowa strona).

Balon Orbera (BIB) można stosować jako jedyną metodę leczenia nadwagi i otyłości lub też jako pierwszy etap leczenia. Po usunięciu balonu leczenie może być kontynuowane innymi metodami – np. chirurgicznymi. Balon dożołądkowy jest wskazany w przygotowaniu chorych z nadwagą do operacji innych narządów – np. przepuklin brzusznych, operacji ginekologicznych, ortopedycznych, urologicznych, itd.


Czy metoda ta może być stosowana u pacjentów z niewielką nadwagą?

Tak, balon Orbera (BIB) sprawdza się też u osób z niewielką nadwagą. Można nawet przygotować swoją sylwetkę na ważną uroczystość rodzinną.

Wielu doświadcza szybkiego rytmu dnia codziennego. Aby utrzymać się w formie trzeba rygorystycznie przestrzegać dietę, specjalnie przygotowywać posiłki, poświęcać co najmniej 1 – 2 godziny 2 razy w tygodniu na ćwiczenia fitness! To wszystko może być arcytrudne a nawet nie wykonalne. Można oczywiście sięgnąć po leki, ale są one coraz częściej wycofywane z aptek, gdyż nie są obojętne dla organizmu. Poza tym - gdyby były obojętne pewnie by nie odchudzały. W tych przypadkach wykorzystanie balonu żołądkowego może być jedynym rozwiązaniem.

Jak się wprowadza i usuwa balon?

Wprowadzenie balonu do żołądka wykonuje się przez usta pod kontrolą wziernika żołądkowego (gastroskopu). Pacjent w trakcie zabiegu jest pod kontrolą anestezjologa i dostaje dożylnie leki przeciwbólowe i uspakajające (sedacja). Do żołądka wprowadza się pusty balon, potem wypełnia się płynem. Tworzy się z niego mała piłka, swobodnie leżąca w żołądku. Zabieg trwa śr. 20 minut. Po ok. 6 miesiącach wykonuje się usunięcie balonu - tym razem w pełnym znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa. Za pomocą narzędzi - wprowadzonych przez wziernik żołądkowy - balon przebija się i odciąga się z jego wnętrza płyn. Pusty balon chwyta się szczypczykami i usuwa się przez usta. Zabieg trwa 20 – 60 minut. Po zabiegu założenia i usunięcia balonu Orbera (BIB) pacjent po kilku godzinach może opuścić szpital.

Tutaj jest pokazana animacja przedstawiająca schematycznie zakładania balonu Orbera (dawnej BIB)

http://www.youtube.com/watch?v=HTpHGENEFy4&feature=player_embedded

 

 Sam zabieg implantacji jest w pełni odwracalny, co znaczy że można go w każdym momencie przerwać i balon usunąć. Trwa zwykle około 15 minut. Po krótkim pobycie w lecznicy (do kilka godzin) pacjent jest wypisywany do domu. Gdy balon jest w żołądku należy przyjmować leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego (np. Controloc). Balon Orbera (BIB) może przebywać w żołądku do 6 miesięcy. 

Usuwanie balonu Orbera (dawnej BIB)

 http://www.youtube.com/watch?v=uXLx6fQHCYs&feature=player_embedded

 

Dłuższe jego utrzymywanie nie jest wskazane, gdyż kwas żołądkowy z czasem może uszkodzić ścianę i spowodować wyciek. Gdy pacjent z lekarzem chcą kontynuować te leczenie – po kilkutygodniowej przerwie można ponownie założyć nowy balon Orbera (BIB).

Koszty

Po ustaleniu terminu zabiegu pacjent dokonuje przedpłaty w wysokości 3500 zł, które jest przeznaczana na zakup części sprzętu potrzebnego do wykonania zabiegu. Sprzęt zakupiony w ten sposób staje się własnością pacjenta. Gdyby z jakichkolwiek przyczyn termin zabiegu został przesunięty – sprzęt będzie oczekiwał na zabieg. W sytuacji, gdyby pacjent podjął decyzję o czasowej rezygnacji lub zmianie szpitala, w którym zostanie wykonany zabieg – sprzęt zostanie przekazany pacjentowi.

Cena za założenie i usunięcie 8500 zł

 

 
ZabiegCenaCena promocyjna
Założenie/ ściągnięcie8500,00