Kontakt

Wprowadz dane i wyślij do nas wiadomość

Wyślij wiadomość


MEDYCYNA ESTETYCZNA

Botoks - Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Mechanizm działania
Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A – uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum, dochodzi do zablokowania działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. Co za tym idzie, procedura zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez okres od 6 do 12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępujące te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymue się przez kilka miesięcy, ale nie jest stały i w końcu zanika.

Botoks jest obecnie najszerzej stosowaną i polecaną metodą walki z nadpotliwością. Wg statystyk 80% leczonych reaguje na nią dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dzieje się tak u 20% pacjentów.

Przebieg zabiegu:
Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie określić pole nadmiernej potliwości, na którym specjalista będzie pracował. Najczęściej miejsca wymagające wstrzyknięcia botuliny pokrywają się w sposób widoczny kropelkami potu. Jednak niekiedy dokładne zidentyfikowanie tego pola jest trudne. W tym celu stosuje się tzw. test jodowo-skrobiowy (test Minora). Polega on na posmarowaniu danego miejsca jodyną, a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Poszukiwane obszary po kilku - kilkunastu sekundach czernieją. Znalezione miejsca nadmiernej potliwości dzieli się na kwadraty 1.5 x 1.5 cm przy pomocy roztworu np. fioletu gencjany.

Zabieg polega na podaniu płytko śródskórnie do każdego kwadratu małej ilości toksyny botulinowej. Dla większości ludzi jest zabieg jest prawie bezbolesny, ale osoby wrażliwe mogą zostać znieczulone. Z reguły zabieg wykonywany na rękach i stopach wymaga znieczulenia. Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku - kilkunastu dniach, a trwa kilka miesięcy, utrzymuje się nawet do roku (pachy). Potem wymaga powtórzenia.

Działania niepożądane

  • czasem, do kilku godzin, utrzymywać się może miejscowa bolesność,
  • przy leczeniu nadpotliwości pach nie obserwowano żadnych powikłań, poza mogącym pojawić się lekkim świądem w okolicy pach, mijającym bez leczenia po 1-2 tygodniach,
  • obserwowano czasem wyrównawcze pocenie innych okolic, również mijające po kilku tygodniach,
  • przy leczeniu nadpotliwości dłoni w kilka dni po zabiegu obserwowano przejściowe osłabienie siły mięśniowej, polegające na niemożności odwiedzenia, zwłaszcza piątego palca, rzadziej kciuka i wykonania silnego uścisku dłoni. Objawy te jednak zupełnie nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych zajęć. Stan taki może okazać się jednak nie do zaakceptowania u np. pianisty,
  • istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia objawów “grypopodobnych” (zmęczenie, niewielki wzzrost temperatury ciała, bóle mięśniowe) – ta dolegliwość ustępuje w ciągu kilku dni;

Przeciwskazania
a) bezwzględne:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
-aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
-aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
-D-penicylamina (Cuprenil)
-cyklosporyna
-tubokuraryna, pankuronium, galamina
-sukcynylocholina
-linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
miejscowe infekcje skóry
ciąża, okres laktacji
b) względne:
zaburzenia krzepnięcia
stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)

Zabiegi wykonują:
•    Dr n.med. Zbigniew Plewa-szkoleniowiec doświadczony specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej oraz medycyny estetycznej.
•    Dr Filip Reś -doświadczony specjalista chirurgii ogólnej oraz medycyny estetycznej.

Sprawdź cenę zabiegu.

 
ZabiegCenaCena promocyjna
Wypełnianie kurzych łapek350,00 - 550,00
Wypełnianie zmarszczek czoła550,00 - 750,00
Wypełnianie lwiej zmarszczki350,00 - 550,00
Wypełnianie zmarszczek palacza300,00
Modelowanie koniuszka nosa200,00
Wypełnianie zmarszczek szyi800,00 - 1500,00
Likwidowanie nadmiernej potliwości pachod 1600,00
Likwidowanie nadmiernej potliwości dłoniod 1800,00
Likwidowanie nadmiernej potliwości stópod 2500,00
Leczenie migreny2000,00
Cena jednostki botoksu30,00